Film Irish Rebellion

Ta walka ocali duszę Irlandii –  to słowa, jednego z liderów powstania wielkanocnego, cytowane są w filmie „1916: Irlandzki zryw” („1916: The Irish Rebellion”). W 2016 roku przypadła 100. rocznica powstania w Dublinie.

Wielokrotnie nagradzany dokument opowiada dramatyczną historię wydarzeń, które miały miejsce w Dublinie podczas Wielkiego Tygodnia 1916, gdy niewielka grupa irlandzkich rebeliantów występuje przeciwko Imperium Brytyjskiemu.

 

Serdecznie zapraszamy

na projekcję filmu   Irlandzkie Powstanie,   Reżyseria: Ruan Magan

 nagrodzonego Srebrną Szablą  na Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych,

w Warszawie 2016

17.03.2017 – godz. 14.30

Biblioteka Politechniki Łódzkiej, Sala 401, IV piętro

 

Projekcje w czasie trwania wystawy:

w środy o godz. 12.00

22.03, 29.03, 05.04, 12.04

 

Materiały archiwalne łączą się z wywiadami z naukowcami, którzy odkrywają ważne i nieznane historie wplecione w rolę jaką odegrało Powstanie. Chociaż garstka powstańców została pokonana militarnie, to jednak ich opór i odwaga stała się inspiracją w walce o niepodległość Irlandii i miała wpływ na ruchy niepodległościowe w imperiach kolonialnych.

Ten poruszający film zdobył nagrodę Srebrnej Szabli na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych w Warszawie w 2016 roku.

11

Reżyser Ruan Magan ze Srebrną Szablą, Rezydencja Ambasadora Irlandii, fot. Mariola Socha

Irlandzkie Powstanie Wielkanocne, podczas którego proklamowano utworzenie Republiki Irlandii, trwało w Dublinie od 24 do 30 kwietnia 1916 r. Uczestników zrywu pokonała brytyjska armia. Przywódcy powstania, wśród nich Patrick Pearse, James Connolly i Thomas Clarke, zostali skazani na karę śmierci i straceni przez Anglików.

W dokumencie „1916: Irlandzki zryw” (reż. Ruan Magan) przypomniano, że choć początkowo powstańcy nie mieli poparcia ze strony większości Irlandczyków, później uznani zostali za bohaterów, a ich decyzje i czyny za takie, które wywarły ogromny wpływ na irlandzką walkę o niepodległość.

Wydarzenia sprzed stu lat ukazano w filmie w szerszym kontekście – historycznym, politycznym i kulturowym, a materiały archiwalne i współczesne uzupełniają rozmowy z historykami.

Cytowane są też wspomnienia świadków wydarzeń oraz rodzin przywódców zrywu, m.in. wdowy po Thomasie Clarke’u, według której jedna z ostatnich wypowiedzi męża, na krótko przed egzekucją, dotycząca skutków powstania, brzmiała: „Ta walka ocali duszę Irlandii. (…) Irlandia nigdy już się nie ugnie”.

W filmie przypomniana została m.in. postać Constance Markiewicz. Irlandzka działaczka niepodległościowa i społeczna, która należała do grona przywódców powstania wielkanocnego, była żoną Polaka hr. Kazimierza Dunin-Markiewicza.(PAP)

——————————————————————————————————————————–

Ruan Magan – irlandzki filmowiec i producent filmowy, wielokrotnie nagradzany. Dublińczyk, współpracujący z amerykańskimi studiami Columbia. Wspólnie z bratem Manchanem nakręcił przeszło 60 dokumentów w różnych krajach i na różnych kontynentach. Nakręcił filmy o irlandzkiej wojnie domowej  i tragicznych czasach Wielkiego Głodu – Śmierć lub Kanada. Zdobywca nagród – IFTA, Emmy 2013. Jego film krótkometrażowy – Angel został wyróżniony siedmioma międzynarodowymi nagrodami. W Polsce zdobył Srebrną Szablę za Irlandzki Zryw, w 2016 roku, na Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych

Pat Collins – dokumentalista, który wyreżyserował 17 filmów. Między innymi nagrodzone Michael Hartnett: A Necklace of Wrens, Oileán Thoraí, Marooned and Gabriel Byrne – Stories From Home i ostatnio nakręcił niesamowity dokument fabularny – Silence. W Polsce zdobył Srebrną Szablę za Irlandzki Zryw, w 2016 roku, na Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych.

Projekcja filmu w setną rocznicę Powstania  była współorganizowana przez Ambasadę Irlandii, odbyła się w Domu Spotkań z Historią w 2016 roku. Wziął w niej udział ambasador Irlandii Pan Gerard Keown.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s